Geros sąlygos darbovietėje, lankstus grafikas ir didesni atlyginimai – darbas informacinių ir komunikacinių technologijų (ICT) sektoriuje turi daug pranašumų. Nepaisant to, didžioji dalis šių darbo vietų Europoje atitenka vyrams. Minint Tarptautinę moters dieną, Europos lyčių lygybės institutas (EIGE) atkreipia dėmesį į būtinybę išnaudoti moterų potencialą šiame sparčiai augančiame sektoriuje.

„Giliai įsišakniję stereotipai yra viena didžiausių kliūčių moterims siekti karjeros informacinių ir komunikacinių technologijų sektoriuje. Nuo vaikystės mergaitėms kartojama, jog mokytis technologinių subtilybių berniukams sekasi geriau. Vėliau jos darbo ieško kituose srityse ir neįvertina galimybių, kurias suteikia karjera ICT. Jei šių stereotipų nesulaužysime, visa Europos Sąjunga toliau švaistys savo potencialą”, - sako EIGE direktorė Virginija Langbakk.

Pagal statistiką, Lietuvoje 25 proc. ICT sektoriaus darbuotojų yra moterys. Nors tai vos ketvirtadalis, ES vidurkis dar 8 proc. mažesnis. Be to, vos 0,7 proc. paauglių mergaičių Lietuvoje svarsto galimybę ateityje dirbti šiame sektoriuje. Kadangi darbo ICT planuoja ieškoti net 9 proc. apklaustų berniukų, ateityje lyčių atskirtis šiame sektoriuje gali dar labiau išaugti. Tai yra didelė problema Lietuvoje ir visoje Europoje. ES jau dabar jaučiamas informacinių technologijų specialistų trūkumas, todėl ekonominis sektoriaus potencialas nėra iki galo išnaudojamas. Situacija ženkliai pagerėtų, jei darbą šioje srityje rinktųsi daugiau moterų.

Kaip galima paskatinti moteris rinktis karjerą ICT? Visų pirma, turime kalbėti apie tai, kad derinti darbą su asmeniniu gyvenimu ICT yra lengviau, nei daugelyje kitų sektorių. Darbo dienos metu skirti keletą valandų asmeniniams reikalams dažniausiai nėra problema. Dirbti nestandartinėmis valandomis, pavyzdžiui, naktimis, nėra įprasta. Beveik 90 proc. šio sektoriaus darbuotojų yra patenkinti tokiomis darbo sąlygomis. Moterų ir vyrų atlyginimų skirtumas čia taip pat mažesnis nei daugelyje kitų sričių.

EIGE atliktas tyrimas atskleidžia ir mažiau patrauklius darbo šiame sektoriuje aspektus, kuriuos išsprendus karjerą ICT rinktųsi daugiau moterų. Moterys ir vyrai čia vis dar žaidžia pagal skirtingas taisykles. Nors statistika rodo, kad ICT dirbančios moterys yra labiau išsilavinusios, jų užimamos pareigos dažnai yra žemesnės nei kolegų vyrų.

Būtinybė nuolat kelti kvalifikaciją – dar vienas iššūkis siekiant karjeros skaitmeninių technologijų sektoriuje. Moterims tai daryti sunkiau dėl nelygaus atsakomybių pasiskirstymo namuose. Jos vis dar atlieka didžiąją dalį namų ūkio darbų, rūpinasi vaikais, tad mokymams negali skirti tiek laiko, kiek kolegos vyrai. Daugiau lygybės namuose padėtų moterims siekti karjeros ICT.  

„Akivaizdu, kad siekdami lyčių balanso dar turime pasistengti. Tam reikalingi ne tik atitinkami politiniai sprendimai - tam tikrų priemonių turi imtys patys darbdaviai. Iš visos ES mes surinkome gerosios praktikos pavyzdžius, kaip įmonės gali padėti savo darbuotojams derinti darbą su asmeniniu gyvenimu ir kaip jos gali į savo gretas pritraukti daugiau moterų. Įvertinę veiksmingiausias priemones, taip pat parengėme gaires, kuriomis vadovaudamiesi darbdaviai galėtų pagerinti darbo sąlygas darbuotojams. Tai mūsų indėlis skatinant tikslinius veiksmus pagal ES Darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros direktyvą“, - sako V. Langbakk.

Dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į Donatą Matulevičienę,

donata.matuleviciene@eige.europa.eu    arba telefonu +370 5 2157 449

EIGE tyrimo „Women and men in ICT: better chances for work-life balance“ išvadų pristatymas (anglų kalba)

Europos Komisijos pranešimas spaudai: Lyčių lygybės ataskaita 2018.

Klausimai ir atsakymai: Ką Europos Sąjunga daro siekdama daugiau lyčių lygybės?

Gerųjų praktikų aprašymus ir gaires ICT kompanijoms, siekiančioms pagerinti darbuotojų asmeninio ir profesinio gyvenimo balansą netrukus patalpinsime EIGE tinklalapyje, sekite naujienas

Skaitykite daugiau apie lyčių segregaciją darbo rinkoje (anglų kalba)

Sekite mūsų naujienas socialiniuose tinkluose Facebook bei Twitter #EIGEWomeninICT

Prenumeruokite EIGE naujienlaiškį